TURNAJ V PÉTANQUE BYL OPĚT V DUCHU PŘÁTELSKÉHO SETKÁNÍ

Spolupracujeme

V zahradách hradu Rychmburk proběhl 3. ročník Turnaje v pétanque na podporu duševního zdraví, který se odehrál ve středu 11. září v Předhradí. Týmy byly složeny z lidí se zkušeností s duševním onemocněním společně se sociálními a zdravotními pracovníky, kteří těmto lidem poskytují sociální služby terénní a pobytovou formou. Přátelským turnajem chtějí upozornit na blížící se Týdny pro duševní zdraví v Pardubickém kraji.

V odpoledních hodinách se to kolem hradu Rychmburk začalo hemžit množstvím lidí, někteří i v týmových dresech, kteří se vzájemně vítali a podávali si ruce. Takto srdečně začalo již třetí setkání pracovníků sociálních a zdravotních služeb společně s lidmi s duševním onemocněním. Turnajem chtějí upozornit na blížící se Týdny pro duševní zdraví v Pardubickém kraji, které budou slavnostně zahájeny v pondělí 16. září v Pardubicích. Zároveň díky turnaji všichni zúčastnění nemusí alespoň na nějaký čas přemýšlet nad úskalími duševního onemocnění, ale mohou si užívat přátelskou atmosféru, kde nezáleží na tom, kdo jakou má diagnózu. To ocenil i radní Pardubického kraje, Ing. Pavel Šotola: „Jsem rád, že je turnaj v pétanque takto hojně navštěvován a panuje zde přátelská atmosféra. Těší mne, když jsem před třemi lety vyslovil přání, aby tato akce byla tradiční a zároveň putovní, že se tak děje.“ Turnaj v pétanque na podporu duševního zdraví se odehrává v městech, kde jsou k dispozici služby pro lidi s duševním onemocněním. Organizace, která v daném městě sídlí, přebírá organizační náležitosti a připravuje pro hráče to nejlepší zázemí. První ročník se odehrál v Tyršových sadech v Pardubicích, druhý  ve Ski areálu v Hlinsku a tento třetí ročník v Předhradí. „Je to poslední šance, kdy můžeme turnaj pořádat jako Domov na hradě Rychmburk se sídlem v Předhradí, protože koncem tohoto roku přesídlíme do Skutče a zároveň změní organizace svůj název,“ poznamenal ředitel Domova Jakub Vávra. Ten zároveň na turnaj pozval starostu obce Předhradí Zdeňka Mikšovského, který s sebou přizval další občany a turnaje se aktivně účastnili. „Nikdy před tím jsem pétanque nehrál, ale atmosféra, která zde panuje, to napětí a povzbuzování mě tak nadchlo. Tuhle hru může hrát naprosto každý bez rozdílu a to sbližuje. Doufám, že pétanque nehraji dnes naposled,“ popisuje nadšeně starosta Mikšovský.

Ačkoliv se v turnaji hrálo o umístění, vítězové byli všichni. Všichni, kteří se Turnaje v pétanque na podporu duševního zdraví účastnili aktivně nebo jako fanoušci, ale i ti, co akci organizačně zajišťovali, ti všichni podpořili svoje duševní zdraví a stali se vítězi toho dne. Turnaj vyhráli pracovníci a klienti Péče o duševní zdraví s názvem „Bělehradská hlídka“. Je třeba podotknout, že tento tým zároveň v Pardubicích zahájil činnost Centra duševního zdraví, jednoho z pilířů reformy psychiatrické péče v ČR. Na druhém místě se umístili klienti a pracovníci organizace Oblastní Charita – Otevřené dveře Polička, kteří se příští rok zhostí pořádání 4. ročníku turnaje. Na krásném třetím místě se umístili klienti Domova na hradě Rychmburk, za velké fanouškovské podpory jejich sociálních pracovníků. Turnaje se dále účastnili pracovníci a klienti organizací Péče o duševní zdraví – středisko Chrudim, Domov U Kostelíčka, Fokus Vysočina – středisko Hlinsko,  a „Předhraďáci“ v čele se svým starostou. Firma DOPA CZ, s. r. o  a Muzeum loutkářských kultur Chrudim přispělo vítězům svými dary na ocenění. Občerstvení darovali firmy Qanto a  Masokombinát Polička.